آیا تا کنون اصطلاح شادوبن در اینستاگرام را شنیده اید؟

آیا می خواهید بدانید شادوبن در اینستاگرام چیست؟

در این مقاله از پیک مانی به طور کامل به شادوبن در اینستاگرام می پردازیم

 

شادوبن در اینستاگرام چیست؟

 اینستاگرام همانند سایر برنامه ها، موتور ها و سایت های پیشرفته دارای هوش مصنوعی و الگوریتم های پیشرفته ایی است که فعالیت کاربران را زیر نظر دارد، در صورت خطا و فعالیت های غیر مجاز کاربران، اینستاگرام به دلیل داشتن هوش و الگوریتم های خاص توانایی تشخیص دقیق این فعالیت ها را دارد و جریمه هایی برای کاربران متخلف در نظر می گیرد

جریمه هایی از قبیل از دسترس خارج شدن پیج، ریپورت شدن و شادوبن شدن، یکی از عمده ترین جریمه هایی که اینستاگرام برای کاربران متخلف در نظر می گیرد شادوبن یا در اسطلاح محدودیت در سایه است،

اگر این جریمه برای هر کاربری در اینستاگرام رخ دهد می تواند تاثیر زیادی بر پیشرفت پیج از نظرتعداد فالوور و لایک داشته باشد، در ادامه این اصطلاح را بیشتر توضیح خواهیم داد و راه کار های خروج از این مشکل را توضیح خواهیم داد.

 

شادوبن اینستاگرام چیست؟

شادوبن اصطلاحی است که بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی همانند توییتر و اینستاگرام شنیده اند.

به عبارت دیگر شبکه اجتماعی پیشرفته ایی همچون اینستاگرام که بیش از یک میلیارد کاربر در سطح جهان دارد دارای هوش و الگوریتم های پیشرفته ایی است که مانع از تخلف کاربران می شود و در صورت مشاهده کاربر را محدود می کند.

محدودیت در سایه یا به اصطلاح شادوبن شدن در اینستاگرام محدودیتی است که اگر رخ دهد دیگر پست هایی که به اشتراک گذاشته ایید در جست و جوی اینستاگرام نمایش داده نمی شود و کاربرانی که شما را فالو نکرده باشند، نمی توانند از طریق جست و جوی هشتگ ها پست شما را در جست و جوی اینستاگرام ببینند.

البته فالوورهای شما می توانند مثل سابق پست های شما را مشاهده نمایند.

 

چگونه بفهمیم شادوبن شده ایم؟

متاسفانه اینستاگرام خیلی نامحسوس کاربران را شادوبن می کند و قبل از این محدودیت هیچگونه اطلاع و یا هشداری نمی دهد و خود کاربر هم متوجه این رخداد نمی شود.

اما می توان فهمید که شادوبن شده ایم یا خیر برای این منظور تعدادی راهکار زیر را به شما ارائه می کنیم تا از این رخداد مطلع شوید:

 • جست و جوی هشتگ: برای فهمیدن این که به این محدودیت دچار شده ایم یا خیر می توان پستی به اشتراک گذاشت و برای آن پست هشتگی اختصاصی در نظر گرفت که قبلا در اینستاگرام وجود نداشته و یا به تعداد کم وجود دارد، برای این منظور با استفاده از اکانتی که شما را فالو نکرده باشد اقدام به جست و جوی هشتگ مورد نظر کنید اگر پست شما جست و جو نشد پس صد در صد شادوبن شده اید.
 • استفاده از view insight اینستاگرام: اگر اکانت شما به این محدودیت دچار شده باشد دیگر پست هایتان در جست و جوی اینستاگرام نمایش داده نمی شود و به همین دلیل تاثیر منفی بر روی ویو، لایک پست ها و فالوورهایتان خواهد داشت.

در قسمت view insight  اینستاگرام شما می توانید تعداد لایک ها و بازدی پست هایتان را با هم مقایسه کنید، اگر بدون هیچ دلیل خاصی از محبوبیت پست هایتان کاسته شده باشد به احتمال فراوان به این محدودیت دچار شده اید.

به طور کلی شادوبن شدن در اینستاگرام می تواند از تعداد لایک ها و فالوورهای شما بکاهد و باعث می شود پست هایتان در معرض عموم نمایش داده نشود و به همین دلیل از پیشرفت پیج شما جلوگیری می کند.

 

چرا به محدودیت شادوبن دچار می شویم؟

 

گفتیم که اینستاگرام مجهز به هوش مصنوعی و الگوریتم های پیشرفته ایی است که فعالیت های بیش از یک میلیارد کاربر را همزمان زیر نظر دارد و اگردچار تخلف شوند آن ها را محدود می کند.

اما کدام فعالیت ها توسط اینستاگرام تخلف شناخته می شوند و باعث شادوبن شدن پیج ما می شوند؟

به طور کلی می توان عمده تخلف های کاربران اینستاگرام را به صورت زیر در نظر گرفت که باعث این محدودیت می شود:

 • استفاده از bot (ربات) و سایر اپلیکیشن ها: اینستاگرام مخالف استفاده از انواع ربات ها و اپلیکیشن هایی است که به جای کاربر در اینستاگرام فعالیت می کنند، در واقع اینستاگرام می خواهد خود واقعی شما در اینستاگرام فعالیت داشته باشد.

ضمن اینکه اینستاگرام به خاطر امنیت بیشتر اکانت های کاربران اصلا دوست ندارد ربات ها و اپلیکیشن هایی که نیاز به پسوورد کاربر دارند در اینستاگرام فعالیت کنند زیرا این کار ممکن است به سوء استفاده از اکانت شما ختم شود.

 • آمار و ارقام فیک: بسیاری از کاربران اینستاگرام دوست دارند بدون هیچگونه دغدغه و در کمترین زمان ممکن فالوورها و لایک های فیک جذب کنند.

برای این منظور از بسیاری از راهکارهای موجود استفاده می کنند، اگر از آمار و ارقام فیک در پیجتان استفاده کنید هوش اینستاگرام قادر به فهمیدن این موضوع است، این امر ممکن است به شادوبن شدن اکانت اینستاگرام شما ختم شود.

 • استفاده از هشتگ های غیر مجاز، بی ربط و با تعداد بالا: کاربران اینستاگرام برای بهتر دیده شدن پست های خود سعی در استفاده بالا از هشتگ ها در زیر پست خود دارند تا در جست و جوی اینستاگرام نمایش داده شوند.

 

اینستاگرام حدود 60 هزار هشتگ در نظر گرفته است که استفاده از آن ها ممنوع است.

همچنین استفاده از هشتگ هایی که به پست شما ربطی ندارند می تواند باعث این محدودیت شود، استفاده از هشتگ ها با تعداد بالا نیز می تواند باعث شادوبن شدن در اینستاگرام شود.

 

به طور کلی می توان تا سی هشتگ در زیر پست خود استفاده کرد و استفاده بیش از این تعداد غیر مجاز است و تخلف شناخته می شود.

 • فعالیت زیاد اکانت: به طور کلی هرچه فعالیت یک اکانت به ویژه در ساعات غیر اداری بالا برود اینستاگرام آن را همانند اکانتی در نظر می گیرد که یک ربات در آن فعالیت دارد به همین دلیل ممکن است اکانت را محدود کند.

به این منظور بهتر است به صورت معقولانه از این اپلیکیشن استفاده کرد زیرا اینستاگرام بر اساس منطقه ایی که در آن حضور دارید برای شما محدودیت زمانی حضور در اینستاگرام را در نظر می گیرد.

برای مثال اگر در ایران حضور دارید و به طور پیوسته در ساعات شب و بامداد از این اپلیکیشن استفاده کنید ممکن است به شادوبن دچار شوید.

 • ریپورت شدن: اگر تعداد زیادی از کاربران فعال اینستاگرام شما را به علت تخلف ریپورت کنند اینستاگرام ممکن است پیج شما را از ذسترس خارج کند و یا در بهترین حالت پیجتان را شادوبن کند.

عوامل بالا عمده ترین دلایل شادوبن در اینستاگرام است، اما ممکن است عوامل بیشتری در اینستاگرام وجود داشته باشد که با مرتکب شدن آن ها پیجتان محدود شود.

 

چگونه از شادوبن در اینستاگرام خارج شویم؟

 

حالا که با این اصطلاح آشنا شده ایم می خواهیم بدانیم که اگر به این محدودیت دچار شدیم، چگونه از آن خارج شویم؟

اگر به شادوبن دچار شده اید بهتر است راه کارهای زیر را انجام دهید تا از این محدودیت خارج شوید:

 • حذف ربات ها و اپلیکیشن ها: اگر از ربات ها و اپلیکیشن هایی استفاده می کنید که از طریق اکانت شما در اینستاگرام فعالیت می کنند حتما بلافاصله آن ها را حذف کنید.

ارتباط سایت ها و اپلیکیشن هایی که از طریق api  با استفاده از اکانت شما در اینستاگرام فعالیت می کنند را با استفاده از وب سایت اینستاگرام قطع کنید.

 • عدم استفاده از فالوورها و لایک های فیک: به هیچ وجه از آمار فیک در اکانت خودتان استفاده نکنید و استفاده از این آمار را بلافاصله متوقف کنید تا زود تر از این محدودیت خارج شوید.
 • حذف هشتگ های نامناسب: گفتیم که یکی از عوامل شادوبن در اینستاگرام استفاده از هشتگ های نامناسب است، شما لازم است هشتگ های غیر مجاز و بی ربط در مورد پستتان را حذف کنید و تعداد هشتگ های زیر پست را به حدود هفت تا ده هشتگ مناسب برسانید.
 • کاهش فعالیت در اینستاگرام: برای خارج شدن از این مشکل لازم است حدود دو تا سه روز هیچ فعالیتی در اکانت خود نداشته باشید و به اکانت خود استراحت دهید این امر می تواند شما را زود تر از این محدودیت خارج کند.
 • تغییر اکانت از بیزینس به شخصی: برای خارج شدن از شادوبن بهتر است به طور موقت اکانت خود را از بیزینس به شخصی تغییر دهید، این یکی از راه کارهای کاربران حرفه ایی است که برای خارج شدن از شادوبن آن را تست می کنند.

البته بعد از خارج شدن از این محدودیت شما می توانید پیج خود را به حالت اولیه تغییر دهید.

 • ارتباط با پشتیبانی اینستاگرام: اگر گرفتار این محدودیت شدید ابتدا تمام راهکارهای بالا را انجام دهید و در آخر با استفاده از خود اپلیکیشن اینستاگرام با استفاده از قسمت report a problem یا از طریق ایمیل به پشتیبانان اینستاگرام خبر دهید تا شما را از این وضعیت خارج کنند.

لازم به ذکر است پشتیبانان اینستاگرام بعد از دریافت درخواست شما پیجتان را مورد بررسی قرار می دهند تا تخلفی در آن مشاهده نشود پس بهتر است کارهای بالا را انجام دهید.

 

محدودیت در سایه تا چه زمانی ادامه می یابد؟

 

حتما این سوال برای شما پیش می آید که این محدودیت تا چه زمانی برای یک اکانت رخ می دهد و آیا قابل رفع است یا خیر؟

در جواب این سوال باید بگوییم بله این محدودیت قابل رفع است.

مدت زمان شادوبن شدن در اینستاگرام بستگی به این دارد که چه عوامل و خطاهایی را مرتکب شده اید که به این محدودیت دچار شده اید.

به طور کلی یک اکانت اینستاگرام از سه تا چهارده روز ممکن است به این محدودیت دچار شود، اگر راهکار های گفته شده را تست کنید ممکن است سریع تر از این محدودیت خارج شوید در غیر این صورت باید مدت زمان بیشتری را منتظر بمانید.

این نکته را به یاد داشته باشید اگر پس از خارج شدن از این محدودیت بار دیگر مرتکب تخلف شوید اینبار اینستاگرام مدت زمان بیشتری شما را شادوبن خواهد کرد و باید انتظار بیشتری را برای خارج شدن از این محدودیت بکشید.